>

Atrakcje Suwalszczyzny

Suwalszczyzna

10 miejsc na Suwalszczyźnie, które warto odwiedzić

Podczas pobytu na Suwalszczyźnie nie sposób nie skorzystać z atrakcji tego rejonu, jeśli tylko pozwala nam na to czas. Kraina tysiąca jezior, gdzie krzyżują się kultury pogranicza, zachwyca unikatową przyrodą, bogatym folklorem i kuchnią regionalną. To idealne miejsce zarówno na aktywny wypoczynek, jak i błogie lenistwo.  Czarna Hańcza i Rospuda kuszą pięknymi trasami kajakowymi, Góra Jesionowa zaprasza miłośników narciarstwa zjazdowego, Wigierski Park Narodowy oferuje trasy dla amatorów biegów narciarskich, nie brakuje tu również niezwykłych szlaków rowerowych i pieszych, a okoliczne jeziora zachęcają do plażowania. Zachęcamy do eksplorowania przyrodniczego i kulturowego bogactwa Suwalszczyzny, dlatego przygotowaliśmy dla Państwa listę 10 atrakcji, które warto odwiedzić w trakcie pobytu w Hotelu Akvilon:

Klasztor nad Wigrami

 1. Klasztor nad Wigrami

  Pokamedulski zespół klasztorny jest zabytkiem Suwalszczyzny unikatowym na skalę światową. Historia Klasztoru  sięga 1667 roku, kiedy Jan Kazimierz nadał kamedułom prawo osiedlenia się nad Wigrami. Poza samym klasztorem górującym nad rozpościerającym się wokół jeziorem Wigry w obrębie zespołu znajdują się eremy, dawniej służące za miejsce zamieszkania zakonników, Wieża Zegarowa, katakumby, dom furtiana, pałac biskupi, dawny refektarz oraz bramy na taras górny i dolny.

  W trakcie wycieczki do klasztoru koniecznie trzeba wybrać się na Wieżę Zegarową, skąd możemy podziwiać jezioro Wigry w całej jego okazałości. Ponadto w najbliższej okolicy klasztoru znajdują się tzw. „suchary”, czyli niewielkie malownicze jeziorka charakterystyczne dla Wigierskiego Parku Narodowego.

 2. Mosty w Stańczykach

  Dwa ogromne mosty kolejowe z początku XX wieku zwane „wiaduktami północy”  łączą dwa brzegi pradoliny rzeki Błędzianki. Przypominają swym majestatycznym rozmachem Rzymskie Akwedukty. Budowa mostów rozpoczęła się przed wybuchem I Wojny Światowej, a następnie była kontynuowana po jej zakończeniu. Do 1945 roku kursowały na nich pociągi. Później tory zostały rozebrane i wysłane do ZSRR. Dziś pełnią funkcję punktu widokowego, a jeszcze kilka lat temu przyciągały amatorów skoków na bungee. Niestety ze względu na zły stan mostów skoki zostały na nich zakazane.

 3. Góra Zamkowa

  To niewielkie wzniesienie położone pośród jezior Szurpiły, Tchliczysko, Jeglówek i Jeglóweczek to jeden z największych zabytków archeologicznych regionu. Za czasów Jaćwieskich Góra Zamkowa pełniła ważną funkcję obronną i osadniczą. Do dziś możemy na niej wypatrzeć  pierścienie wałów ziemnych umocnionych głazami. Osadnictwo na Górze Zamkowej sięga III wieku przed naszą erą. Stały tu wówczas drewniane domostwa otoczone palisadą. Stopniowo osada się rozrastała. Mieszkańcy hodowali zwierzęta i uprawiali rośliny, do czasów pożaru, który spalił gród pod koniec I wieku.

  Ponowne osadnictwo pojawia się na Górze Zamkowej około V wieku, 300 lat później góra staje się ośrodkiem kultu. Elementami  miejscowej religii było czczenie świętych drzew, palenie ogni ofiarnych i składanie ofiar. Było to też miejsce pochówku. W XI w. Góra Zamkowa stanowiła ważny ośrodek obronny i osadniczy jednego z dużych plemion Jaćwieskich. Na skutek przegranej walki z Krzyżakami  w XV w. warownia została zburzona.

 4. Ruiny Pałacu Paca w Dowspudzie

  Po dawnym neogotyckim pałacu Paców wybudowanym w latach 1820-1827 na życzenie  generała wojsk napoleońskich Ludika Michała Paca, niestety nie pozostało dużo śladów. Za to wspomnienie jego dawnej wspaniałości zachowało się w powiedzeniu „wart Pac pałaca, a pałac Paca”. Niesłychanie kosztowna budowla zaprojektowana została przez włoskich architektów Henryka Marconiego i Piotra Bosio, a wnętrze ozdobione freskami  Giovanniego Battisty Carellego i Mikołaja de Angelis. Po powstaniu listopadowym rząd carski skonfiskował pałacowe dobra. Pałac stopniowo niszczał, aż został rozebrany. Dziś możemy oglądać jedynie jego pozostałości – portyk oraz wieżę zwaną bocianią.

 5. Molenna w Wodziłkach

  Wodziłki to urokliwa miejscowość założona w 1788r. i do dziś zamieszkała przez Staroobrzędowców położona na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Staroobrzędowcy należą do wyznania powstałego wskutek rozłamu w Rosyjskim Kościele Prawosławnym. W XVIII w.  po opuszczenia Imperium Rosyjskiego z powodu prześladowań na tle religijnym wyznawcy poszukali nowych miejsc zamieszkania, odległych i odosobnionych. Osiedli między innymi w kilku wsiach na Suwalszczyźnie. W Wodziłkach uwagę przykuwa drewniana molenna z 1921, będąca do dziś miejscem czynnego kultu Staroobrzędowców. Zgodnie z tradycją przed pójściem do molenny należało się wykąpać w tzw.” czarnej bani” znajdującej się na tyłach molenny. Czarna bania jest udostępniona również do użytku komercyjnego. W trakcie sesji pomieszczenie bani wypełnia gęsty czarny dym wydobywający się znad rozgrzanych kamieni, a gdy robi się za gorąco, można wskoczyć do stawu z niesamowitym widokiem na tyły molenny. W bani leżą brzozowe witki, którymi tradycyjnie okładano się w trakcie kąpieli w bani.

 6. Wigierski Park Narodowy

 7. Wigierski Park Narodowy

  Jeden z największych Parków Narodowych w Polsce, obejmujący obszary wokół jeziora Wigry. Park głównie pokrywają przepiękne lasy, w których znajdują się jeziora i niezwykle malownicze bagienne zbiorniki wodne – suchary. Wigierski Park Narodowy to idealne miejsce do turystyki pieszej i rowerowej. Szczególnie urokliwe jest trudnodostępne i oddalone od głównych turystycznych szlaków Jezioro Białe.

 8. Suwalski Park Krajobrazowy

 9. Suwalski Park Krajobrazowy

  Ten imponujący rezerwat przyrody Suwalszczyzny jest najstarszym parkiem krajobrazowym w Polsce. Park położony jest na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, które swoją charakterystyczną rzeźbę terenu zawdzięcza formacjom polodowcowym. Obejmuje między innymi okolice najgłębszego w Polsce jeziora  Hańcza, które przyciąga amatorów nurkowania, oferując kursy na różnym poziomie zaawansowania. Kolejną atrakcją parku jest Głazowisko Bachanowo słynące z dużej ilości głazów narzutowych. W Suwalskim Parku Narodowym można wyruszyć na bardzo atrakcyjną wizualnie trasę wokół jeziora Jaczno, czy  wybrać się na słynny punkt „U Pana Tadeusza” skąd rozpościera się jeden z najbardziej rozpoznawalnych widoków Suwalszczyzny.

 10. Kanał Augustowski i Śluzy

 11. Kanał Augustowski i śluzy

  Na kanał o długości 101 km poza 18 śluzami składają się rzeki Czarna Hańcza, Netta i jeziora Augustowskie. Jest to bez wątpienia strzał w dziesiątkę przy wyborze miejsca na spływ kajakowy. Szczególnie urokliwe są fragmenty kanału ulokowane na Czarnej Hańczy. Przejrzysta woda wijącej się rzeki obfituje w barwne rośliny wodne, ryby, poza tym z kajaku można obserwować ptaki, żeremie bobrów i łabędzie. Dobrze przygotowana infrastruktura parku umożliwia łatwą organizację spływu za pośrednictwem specjalizujących się w tym firm, wzdłuż brzegu  znajduje się bogata baza noclegowa.

 12. Cmentarzysko Jaćwingów

  W rezerwacie przyrody w okolicy miejscowości Szwajcaria możemy obejrzeć cmentarzysko kurhanowe będące miejscem pochówku Jaćwingów między II a V wiekiem naszej ery.

 13. Galeria Fotografii Piotra Malczewskiego

  W położonej nieopodal drogi na Sejny Budzie Ruskiej, w urokliwym gospodarstwie po Staroobrzędowcach,  znajduje się galeria fotografii, w której możemy obejrzeć  niezwykłe zdjęcia Suwalszczyzny autorstwa Piotra Malczewskiego. W galerii raz do roku w sierpniu odbywa się festiwal literacki „Patrząc na Wschód”, w trakcie którego organizowane są spotkania z podróżnikami, reporterami i fotografami. Na terenie gospodarstwa znajduje się również oryginalna jurta mongolska.

Call Now Button